O jakiej porze roku planować roboty ziemne?
Rozpoczęcie inwestycji budowlanej niezależnie od jej charakteru wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania terenu, na którym ma być ona prowadzona. Niezbędne będzie więc zaczęcie całego procesu od robót ziemnych. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze ich wykonanie będzie możliwe z uwagi na panujące warunki pogodowe oraz porę roku. Przekonajmy się, co wchodzi w zakres robót ziemnych i kiedy da się je zrealizować.
Co zalicza się do robót ziemnych?
Roboty ziemne obejmują prace związane z przygotowaniem działki – niwelacją terenu polegającą na usunięciu roślinności, wyrównaniu przez zasypanie wgłębień, niecek i rowów oraz pozbycie się pagórków. Niezbędne będzie również usunięcie warstwy humusu, czyli aktywnej biologicznie zewnętrznej warstwy gruntu. W ramach prac ziemnych przygotowuje się wykopy pod dochodzące do obiektu instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne oraz gazowe, a także pod płytę albo ławy fundamentowe. Szerszy zakres prac będzie się wiązał z budownictwem liniowym oraz drogownictwem, gdzie potrzebne będą też m.in. nasypy i drenaże, a w grę wchodzi przemieszczanie znacznie większych ilości gruntu.
Jak pora roku wpływa na możliwość prowadzenia prac ziemnych?
Najważniejszym czynnikiem warunkującym prowadzenie robót ziemnych jest temperatura powietrza. Jeżeli spadnie ona zbyt nisko, dojdzie do zamarznięcia wody znajdującej się w podłożu, co sprawi, że zmieni się jego struktura. Problematyczne stanie się w takim przypadku odspajanie urobku, nawet przy użyciu ciężkiego sprzętu budowlanego. Co gorsza, grunt nie będzie miał odpowiedniej spoistości, a po odwilży może ulec daleko idącym deformacjom. Dla możliwości prowadzenia prac ziemnych liczy się także ilość opadów. W sytuacji, gdy będą one zbyt intensywne, grunt może rozmiękać i stawać się niestabilny, co może grozić jego osunięciami. Zbieranie się wody na dnie wykopów oznacza też wydatki związane z jej odpompowaniem. O ile jednak zwykle nie ma kłopotów z takim układaniem harmonogramu, by roboty ziemne nie przypadały zimą, o tyle zaradzenie wpływowi deszczu zwykle jest bardzo trudne.