Kiedy niezbędna jest niwelacja terenu?
Inwestycje budowlane są przedsięwzięciami wieloetapowymi, a ich realizacja wiąże się z koniecznością przeprowadzenia wielu specjalistycznych robót. Żadne prace nie mogą się jednak zacząć, jeżeli teren nie będzie odpowiednio przygotowany. Wszystkie czynności związane z dopasowaniem wybranej działki do wymogów planowanego budynku lub innej konstrukcji mieszczą się w kategorii robót ziemnych, a wstępem do nich jest niwelacja terenu. Przekonajmy się, co ona oznacza i sprawdźmy, jaki sprzęt okaże się przy niej niezbędny.
Na czym polega niwelacja terenu?
Realizacja zaplanowanego przez architekta obiektu musi być prowadzona z zachowaniem wszystkich przewidzianych w dokumentacji parametrów, zwłaszcza dotyczących miejsca posadowienia oraz tego, w na jakiej głębokości znajdą się fundamenty. Ponieważ wielkość ta jest określana na podstawie pomiaru od powierzchni gruntu, cały teren musi być odpowiednio wyrównany. Rozpoczęcie robót budowlanych to więc zawsze prace związane z niwelacją, a więc usuwaniem nierówności – pagórków, obniżeń czy celowo wykopanych rowów. Jeżeli działka jest porośnięta roślinnością, nie obejdzie się bez jej usunięcia. Poza wycięciem zarośli oraz wykarczowaniem pni, konieczne może się okazać również zdemontowanie istniejących elementów niepotrzebnej już infrastruktury – słupów, rur czy wszelkiego rodzaju instalacji. Ważne będzie też usunięcie humusu.
Jaki sprzęt jest potrzebny do niwelacji terenu?
Niwelacja terenu wymaga skorzystania z ciężkiego sprzętu budowlanego. Rodzaj urządzeń, jakie będą potrzebne, zależy od wielkości inwestycji. Na mniejszych działkach sprawdzi się klasyczna koparko-ładowarka. Przy większych terenach może nie obejść się bez koparek, spycharek, a także wodzideł technologicznych i ciężarówek, pomagających w przemieszczaniu ziemi.