Co trzeba wiedzieć przed rozbiórką domu?
Budynki będące w na tyle złym stanie technicznym, że zagrażają swoim użytkownikom, a także obiekty, które okazują się już z różnych przyczyn nieużyteczne, powinny zostać rozebrane, dzięki czemu zajmowane przez nie działki lub ich fragmenty będzie można wykorzystać w innym celu. Prace tego rodzaju wymagają jednak wykorzystania ciężkiego sprzętu budowlanego oraz wiedzy o konstrukcji demontowanych obiektów. Wyburzenia budynków należy więc zlecać firmom dysponującym odpowiednim wyposażeniem, a także mającym duże doświadczenie w tym obszarze.
W jaki sposób przeprowadza się wyburzenie?
Przebieg procesu wyburzania budynku zależy od jego konstrukcji, kubatury oraz stanu technicznego. W większości przypadków jest on poprzedzany częściowym demontażem, pozwalającym na odzyskanie niektórych cennych materiałów np. złomu metali kolorowych. Same prace prowadzi się z reguły z zastosowaniem ciężkiego sprzętu – przy mniejszych obiektach np. parterowych domach jednorodzinnych mogą być użyte nawet zwykłe koparko-ładowarki, przy większych niezbędne będą koparki wyburzeniowe z podwoziem gąsienicowym, przedłużonym ramieniem i specjalnie zabezpieczoną kabiną operatora. Przy konstrukcjach ceglanych lub drewnianych stosowane są klasyczne łyżki. Jeżeli struktura zawiera żelbet, potrzebne mogą okazać się młoty kujące, a tam, gdzie w grę wchodzi większa ilość metalu, niezastąpione będą specjalne szczęki.
Co jest ważne podczas prac wyburzeniowych?
Prowadzenie robót wyburzeniowych wymaga właściwego zabezpieczenia terenu, na jakim się one odbywają, co oznacza konieczność wyznaczenia stref niebezpiecznych. Równie istotne okaże się zgodne z przepisami przekazanie powstałych odpadów firmie zajmującej się ich odbiorem i recyklingiem. Ostatnim etapem robót jest zwykle niwelacja terenu.